Rusza długo wyczekiwana reforma prawa imigracyjnego
Zatrudnienie cudzoziemca stanie się łatwiejsze i szybsze. Zagraniczni pracownicy zyskają zaś większą mobilność na rynku pracy. Głównym problemem może być jednak gwarancja płacy minimalnej dla osób przebywających w Polsce na podstawie zezwoleń jednolitych, bez względu na wymiar etatu. Ustawa wprowadza nierówność płacową.
Przepisy Polskiego Ładu to nie jedyne istotne zmiany w zakresie zatrudniania pracowników. W cieniu reformy podatkowej dobiegły końca trwające od października 2021 r. prace nad projektem zmian w ustawie z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. Ustawa z 17 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 91) wejdzie w życie 29 stycznia 2022 r.
Nowelizacja jest próbą odpowiedzi na rosnące potrzeby rynku pracy związane m.in. z niedoborami pracowników oraz niesłabnącym napływem cudzoziemców do Polski.
Według danych ZUS, na
koniec października 2021 r. do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zgłoszonych było w Polsce prawie 900 tys. cudzoziemców. A nie są to wszyscy pracujący u nas obcokrajowcy, ponieważ nie wszyscy podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Pracę w Polsce wykonuje
ok. 1 mln pracowników z obcym paszportem. Przy całkowitej liczbie aktywnych zawodowo – tj. 16,6 mln osób – są to liczby dotąd niespotykane, a lawinowy wzrost imigrantów nieznany na skalę europejską. Trend widoczny jest już nie tylko w dużych ośrodkach, ale w coraz to mniejszych miejscowościach. Faktyczna liczba przebywających w Polsce cudzoziemców może być przy tym znacznie wyższa, biorąc pod uwagę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta